Drugie miejsce w Pro Junior System

29 maj 2024 | 11:50

Ruch Chorzów zajął drugie miejsce w klasyfikacji Pro Junior System sezonu 2023/24 PKO BP Ekstraklasy.

PJS to prowadzona od lat przez PZPN klasyfikacja promująca kluby stawiające na młodzieżowców i wychowanków. By dany zawodnik mógł być uwzględniany w końcowej tabeli, musi w ciągu sezonu rozegrać co najmniej 270 minut w co najmniej 5 meczach. Jeśli ma status wychowanka (zarejestrowany w danym klubie od minimum 3 lat), każda rozegrana przez niego minuta liczy się podwójnie. Jeśli nie – 1 minuta to 1 punkt.

Ruch w Pro Junior System zdobył 5217 punktów, ustępując jedynie ŁKS-owi Łódź, który zapisał na swoim koncie nieco ponad 600 więcej. Druga pozycja pozwoliła naszemu Klubowi uzyskać nagrodę finansową – zgodnie z regulaminem, przysługuje nam kwota 2,25 mln zł brutto pomniejszona o 50 procent z racji miana spadkowicza, czyli 1,125 mln zł brutto.Na drugiej pozycji znaleźliśmy się dzięki finiszowi sezonu i występom Bartłomieja Barańskiego oraz Filipa Wilaka, które pozwoliły im uzyskać minimum 5 meczów/270 minut. Wilak zdobył dla nas 281 punktów, a Barański – 312. Zdecydowaną większość punktów przyniósł Ruchowi wychowanek Tomasz Wójtowicz. Wahadłowy rozegrał 27 spotkań, zaliczył 2312 minut, co dało 4624 punkty. Więcej w całej PKO BP Ekstraklasie zdobył w PJS jedynie Aleksander Bobek, bramkarz zwycięskiego ŁKS-u (4860).

Dodajmy, że nasz Klub wywiązał się też z obowiązku rozegrania przez młodzieżowców 3000 minut w sezonie PKO BP Ekstraklasy. Prócz Wójtowicza (2312), Barańskiego (312), Wilaka (281), do wyrobienia limitu przyczynili się też Kacper Skwierczyński (138) i Mike Huras (29).
To kolejny rok, w którym Ruch zapracował na gratyfikację finansową w Pro Junior System. W poprzednich latach kończyliśmy w premiowanej strefie PJS rozgrywki w pierwszej i drugiej lidze.