72 lata temu „Niebiescy” zdobyli dublet

16 wrz 2023 | 15:00

16 września 1951 roku Ruch zdobył Puchar Polski oraz 6. w historii tytuł mistrzowski! W decydującej batalii „Niebiescy” pokonali Wisłę Kraków.

Przedziwny był to sezon! Jesienią 1950 roku zainaugurowano pierwszą powojenną edycję rozgrywek Pucharu Polski. By podnieść ich rangę zdecydowano, że zdobywca trofeum otrzyma również tytuł mistrzowski. Udział w rozgrywkach PP Ruch zaczął od 1/16 finału. Pierwszym rywalem była drużyna LZS z Grzybowic (dziś jest to dzielnica Zabrza). „Niebiescy” zwyciężyli na boisku przeciwnika 5:2. W kolejnej rundzie chorzowianie zmierzyli się z Zarządem Portu w Szczecinie (protoplasta Pogoni). W tym spotkaniu Ruch również zaaplikował rywalom 5 bramek, tracąc tylko jedną. Po odprawieniu w ćwierćfinale Łódzkiego Klubu Sportowego (2:0), przyszedł czas na derbową rywalizację z AKS-em Chorzów. Półfinał oraz decydujące o tytule spotkanie rozegrano na stadionie Wojska Polskiego w Warszawie podczas finałów spartakiady. Starcie z AKS-em miało dramatyczny przebieg. „Niebiescy” prowadzili do przerwy po bramce Czesława Suszczyka. Rywale zdołali wyrównać w drugiej połowie i arbiter zmuszony był zarządzić dogrywkę. W jej pierwszej części dwukrotnie do siatki przeciwnika trafił Eugeniusz Kubicki. W drugiej połowie dogrywki czwartego gola dołożył Henryk Alszer, na co ekipa z Góry Wyzwolenia odpowiedziała tylko jednym i to „Niebiescy” wywalczyli promocję do finału. Ostatnią przeszkodą do pokonania w drodze po tytuł była Wisła. W tym starciu dramaturgii już nie było. Ruch wygrał pewnie po golach Alszera i Jana Przecherki i mógł świętować szóste mistrzostwo kraju oraz pierwszy Puchar Polski. Warto zwrócić uwagę, że chorzowianie żadnego ze spotkań w tej edycji PP nie rozegrali przed własną publicznością!

„Zdecydowanie Ślązaków, ich energia i wola walki przyniosły im w rezultacie zaszczytny tytuł mistrza Polski na rok 1951. Na czoło piłkarzy zwycięskiego zespołu wybijali się ci, którzy zajmują w drużynie najbardziej odpowiedzialne stanowiska, a więc: Szymkowiak w bramce, Cebula na środku pomocy, i Alszer na środku napadu. Obok nich wyróżnić należy przede wszystkim Bartylę, Suszczyka, Cieślika. Inni zagrali również dobrze, - nie mieli jednak tej klasy co koledzy” – pisał po finałowym starciu „Przegląd Sportowy”.


Po latach próbowano podważać tytuł zdobyty przez „Niebieskich” w tym niezwykłym sezonie (w lidze Ruch zajął szóste miejsce). Decydujący i kończący wszelkie dywagacje argument był i jest jeden – dla wszystkich zespołów zasady rywalizacji były identyczne i znane przed startem rozgrywek! Chorzowianie dostosowali się do przyjętych reguł i skoncentrowali się właśnie na rozgrywkach pucharowych. W kolejnych sezonach Ruch potwierdził swoją dominację, tym razem już w formule ligowej, zdobywając mistrzostwo także w 1952 i 1953 roku.

 
Droga do 6. tytułu Mistrza Polski:
 
25.03.1951 1/16 finału
LZS Grzybowice – Ruch Chorzów 2:5 (0:3)
Gerard Cieślik (2), Eugeniusz Kubicki, Henryk Alszer, Jan Przecherka
 
Ruch: Wyrobek – Bartyla, Cebula (46 Gebur), Bomba, Suszczyk, Jacek, Jan Przecherka, Tim, Alszer, Cieślik, Kubicki;  trener: Ryszard Koncewicz.

 

13.05.1951 1/8 finału
Zarząd Portu w Szczecinie – Ruch Chorzów 1:5 (0:0)
Henryk Alszer 55, Franciszek Tim 68, Gerard Cieślik 70, 83, Czesław Suszczyk 90

Ruch: Wyrobek – Bartyla, Cebula, Bomba, Suszczyk, Jacek, Jan Przecherka, Tim, Alszer, Cieślik, Skorupa; trener: Ryszard Koncewicz.

 

21.08.1951 1/4 finału
ŁKS Łódź – Ruch Chorzów 0:2 (0:0)
Gerard Cieślik 70, Henryk Alszer 90

Ruch: Szymkowiak – Morys, Bartyla, Bomba, Suszczyk, Tim, Skorupa, Cieślik, Alszer, Cebula (46 Jan Przecherka), Kubicki; trener: Ryszard Koncewicz.

 

08.09.1951 1/2 finału – stadion Wojska Polskiego w Warszawie
Ruch Chorzów – AKS Chorzów 4:2 (1:0, 1:1, 3:1)
Czesław Suszczyk 29, Eugeniusz Kubicki 97, 99, Henryk Alszer 118

Ruch: Szymkowiak – Bartyla, Cebula, Bujak, Suszczyk, Jacek, Skorupa (70 Jan Przecherka), E. Pohl, Alszer, Tim, Kubicki; trener: Ryszard Koncewicz.

 

16.09.1951 finał – stadion Wojska Polskiego w Warszawie
Ruch Chorzów – Wisła Kraków 2:0 (1:0)
Henryk Alszer 8, Jan Przecherka 83

Ruch: Szymkowiak – Bartyla, Cebula, Bomba, Suszczyk, Jacek, Jan Przecherka (84 Skorupa), Tim, Alszer, Cieślik, Kubicki; trener: Ryszard Koncewicz.

Gerard Cieślik odbiera trofeum Pucharu Polski.

 

MISTRZOWIE POLSKI 1951

 
Mecze
Gole
Henryk ALSZER
5
5
Henryk BARTYLA
5
 
Jerzy BOMBA
4
 
Augustyn BUJAK
1
 
Edward CEBULA
5
 
Gerard CIEŚLIK
4
5
Maksymilian GEBUR
1
 
Hubert JACEK
4
 
Eugeniusz KUBICKI
4
3
Bernard MORYS
1
 
Eugeniusz POHL
1
 
Jan PRZECHERKA
5
2
Jerzy SKORUPA
4
 
Czesław SUSZCZYK
5
2
Edward SZYMKOWIAK
3
 
Franciszek TIM
5
1
Ryszard WYROBEK
2
 

 Trener: Ryszard KONCEWICZ