„Bramkarz, który umarł dwa razy” - Football Makes History

17 cze 2024 | 12:00

W katowickim teatrze Korez odbyło się zakończenie i finał dwuletniego projektu Football Makes History.

Kilka miesięcy temu Ruch Chorzów został zaproszony przez nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 2 w Katowicach o pomoc w wyborze tematów o historii naszego Klubu do projektu Football Makes History. Projekt zrodził się z inicjatywy EuroClio, Europejskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Historii.

W tej edycji na dwadzieścia przedstawionych historycznych opowieści różnych klubów z Górnego Śląska (m.in. Polonii Bytom, Górnika Zabrze, Rozwoju Katowice oraz GKS-u Katowice) – cztery z pięciu opowiadań o Ruchu Chorzów znalazło się wśród najlepszych historii przedstawionych przez uczniów katowickiej szkoły, zaś dwa z nich zostały nagrodzone. Trójkę finałową uzupełnia opowieść o piłkarzu Rozwoju Katowice. Uczniom w przygotowaniu pięciu opowieści o Ruchu pomagał Grzegorz Joszko, specjalista ds. historii i dziedzictwa naszego Klubu, który  reprezentował Niebieskich podczas finału w teatrze Korez.

Finałowe opowieści doczekały się adaptacji filmowej. Były to:

  • historia Gerarda Cieślika, piłkarza Ruchu i jego udziału w meczu z ZSRR
  • historia Eryka Tatusia, piłkarza Ruchu
  • historia Zbigniewa Wilka, piłkarza Rozwoju

W teatrze Korez odbyła się premiera trzech krótkometrażowych filmów i pierwsze miejsce zdobył film pod tytułem „Bramkarz, który umarł dwa razy”, film o Eryku Tatusiu, bramkarzu przedwojennej drużyny Ruchu.

Wszystkim uczniom i ich opiekunom Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 2 gratulujemy udziału w projekcie Football Makes History. My ze swej strony cieszymy się, że opowieści o Ruchu znalazły uznanie i zostaną udostępnione szerszej publiczności. Na widowni teatru Korez gościli przedstawiciele katowickiego magistratu, prezydent Chorzowa Szymon Michałek, radny miasta Chorzowa Alan Werner oraz najważniejsze postaci projektu Football Makes History.