MAREX Sponsorem Derbów Ziemi Górnośląskiej

10 maj 2023 | 12:55

Chorzowska firma MAREX została oficjalnym Sponsorem Meczu z Odrą Opole. Spotkanie zostanie rozegrane pod hasłem „Derby Ziemi Górnośląskiej”.

Dlaczego mecz z Odrą nazywamy Derbami Ziemi Górnośląskiej? Wyjaśnia Marek Nowak, właściciel firmy MAREX, działacz górnośląski, były prezes Ruchu. – Jak najbardziej jest to prawidłowa nazwa. Opole przez wieki było i nadal jest stolicą Górnego Śląska. W średniowieczu, kiedy nastąpił podział Śląska na Dolny i Górny, na terenie Górnego Śląska powstało kilka niezależnych księstw m.in. opolskie, raciborskie, cieszyńskie, bytomskie czy nyskie. Głównym ośrodkiem pozostawało Opole. Z biegiem lat nastąpiły zmiany terytorialne. Zmieniali się władcy ziem. Górny Śląsk stał się zależny od Królestwa Czech, później ziemie te należały do monarchii austriackiej, jeszcze później – po wojnach śląskich – większość tej ziemi znalazła się w Królestwie Pruskim. Jednak cały ten czas Opole było głównym miastem Górnego Śląska. Tak było aż do roku 1922, kiedy to wschodnia część Górnego Śląska została włączona do Polski jako województwo autonomiczne ze stolicą w Katowicach. Po II wojnie światowej kilkakrotnie zmieniano granice i dzielono ziemię górnośląską. Zmieniano także nasze województwa. Po ostatnim podziale administracyjnym mamy teoretycznie dwa województwa górnośląskie – opolskie, które obejmuje ziemie górnośląskie, prócz powiatu brzeskiego, bo to historycznie Dolny Śląsk, oraz śląskie, które tylko w 50% obejmuje ziemie górnośląskie. Reszta to ziemie dawnej Galicji i Kongresówki. Tak więc Chorzów posiada większe związki historyczne z Opolem niż np. z Czeladzią, Sosnowcem, Częstochową czy Żywcem. Wystarczy spojrzeć na herb naszego miasta i porównać go z herbem Opola. Znajdziemy tam tego samego złotego orła. Dlatego też mecz Ruchu z Odrą to Derby Ziemi Górnośląskiej – mówi Marek Nowak.

W meczu z Odrą marka firmy MAREX będzie eksponowana na grafikach i drukach meczowych, na bandach LED okalających boisko, w programie CZAS NA SZPIL, a przede wszystkim na przodzie koszulek meczowych, w których „Niebiescy” zagrają w tym spotkaniu, ale o tym będziemy jeszcze informować w osobnym komunikacie.

P.H.U. Marex działa na rynku od 1991 roku. Jego siedziba znajduje się w Chorzowie, ale przedsiębiorstwo swym działaniem obejmuje całą Polskę, koncentrując się głównie na województwie śląskim. Specjalizuje się w rozbiórkach obiektów przemysłowych, mieszkalnych oraz gospodarce odpadami przemysłowymi, a w szczególności złomem stalowym i metalami kolorowymi. Prowadzi również stację złomowania pojazdów.


Przedsiębiorstwo Handlowo - Usługowe MAREX Sp. z.o.o.
ul. Kolejowa 3, 41 – 503 Chorzów
tel. 32 348 24 35
bezpłatna infolinia: 800-180-001
mail: firma@phumarex.com.pl
www: phumarex.com.pl

​​​​​