Ruch Chorzów - Mistrz Polski 1951

Mistrzostwo i Puchar Polski 1951

16 wrz 1951 | 10:50

16 września 1951 roku Ruch zdobył Puchar Polski oraz 6. w historii tytuł mistrzowski!

Przedziwny był to sezon! Jesienią 1950 roku zainaugurowano pierwszą powojenną edycję rozgrywek Pucharu Polski. By podnieść ich rangę zdecydowano, że zdobywca trofeum otrzyma również tytuł mistrzowski. Udział w rozgrywkach PP Ruch zaczął od 1/16 finału. Pierwszym rywalem była drużyna LZS z Grzybowic (dziś jest to dzielnica Zabrza). „Niebiescy” zwyciężyli na boisku przeciwnika 5:2. W kolejnej rundzie chorzowianie zmierzyli się z Zarządem Portu w Szczecinie (protoplasta Pogoni). W tym spotkaniu Ruch również zaaplikował rywalom 5 bramek, tracąc tylko jedną. Po odprawieniu w ćwierćfinale Łódzkiego Klubu Sportowego (2:0), przyszedł czas na derbową rywalizację z AKS-em Chorzów. Półfinał oraz decydujące o tytule spotkanie rozegrano na stadionie Wojska Polskiego w Warszawie podczas finałów spartakiady. Starcie z AKS-em miało dramatyczny przebieg. „Niebiescy” prowadzili do przerwy po bramce Czesława Suszczyka. Rywale zdołali wyrównać w drugiej połowie i arbiter zmuszony był zarządzić dogrywkę. W jej pierwszej części dwukrotnie do siatki przeciwnika trafił Eugeniusz Kubicki. W drugiej połowie dogrywki czwartego gola dołożył Henryk Alszer, na co ekipa z Góry Wyzwolenia odpowiedziała tylko jednym i to „Niebiescy” wywalczyli promocję do finału. Ostatnią przeszkodą do pokonania w drodze po tytuł była Wisła. W tym starciu dramaturgii już nie było. Ruch wygrał pewnie po golach Alszera i Jana Przecherki i mógł świętować szóste mistrzostwo kraju oraz pierwszy Puchar Polski. Warto zwrócić uwagę, że chorzowianie żadnego ze spotkań w tej edycji PP nie rozegrali przed własną publicznością!

„Zdecydowanie Ślązaków, ich energia i wola walki przyniosły im w rezultacie zaszczytny tytuł mistrza Polski na rok 1951. Na czoło piłkarzy zwycięskiego zespołu wybijali się ci, którzy zajmują w drużynie najbardziej odpowiedzialne stanowiska, a więc: Szymkowiak w bramce, Cebula na środku pomocy, i Alszer na środku napadu. Obok nich wyróżnić należy przede wszystkim Bartylę, Suszczyka, Cieślika. Inni zagrali również dobrze, - nie mieli jednak tej klasy co koledzy” – pisał po finałowym starciu „Przegląd Sportowy”.

Po latach próbowano podważać tytuł zdobyty przez „Niebieskich” w tym niezwykłym sezonie (w lidze Ruch zajął szóste miejsce). Decydujący i kończący wszelkie dywagacje argument był i jest jeden – dla wszystkich zespołów zasady rywalizacji były identyczne i znane przed startem rozgrywek! Chorzowianie dostosowali się do przyjętych reguł i skoncentrowali się właśnie na rozgrywkach pucharowych. W kolejnych sezonach Ruch potwierdził swoją dominację, tym razem już w formule ligowej, zdobywając mistrzostwo także w 1952 i 1953 roku.

 
Droga do 6. tytułu Mistrza Polski:
 
25.03.1951 1/16 finału
LZS Grzybowice – Ruch Chorzów 2:5 (0:3)
Gerard Cieślik (2), Eugeniusz Kubicki, Henryk Alszer, Jan Przecherka
 
Ruch: Wyrobek – Bartyla, Cebula (46 Gebur), Bomba, Suszczyk, Jacek, Jan Przecherka, Tim, Alszer, Cieślik, Kubicki;  trener: Ryszard Koncewicz.

 

13.05.1951 1/8 finału
Zarząd Portu w Szczecinie – Ruch Chorzów 1:5 (0:0)
Henryk Alszer 55, Franciszek Tim 68, Gerard Cieślik 70, 83, Czesław Suszczyk 90

Ruch: Wyrobek – Bartyla, Cebula, Bomba, Suszczyk, Jacek, Jan Przecherka, Tim, Alszer, Cieślik, Skorupa;trener: Ryszard Koncewicz.

 

21.08.1951 1/4 finału
ŁKS Łódź – Ruch Chorzów 0:2 (0:0)
Gerard Cieślik 70, Henryk Alszer 90

Ruch: Szymkowiak – Morys, Bartyla, Bomba, Suszczyk, Tim, Skorupa, Cieślik, Alszer, Cebula (46 Jan Przecherka), Kubicki; trener: Ryszard Koncewicz.

 

08.09.1951 1/2 finału – stadion Wojska Polskiego w Warszawie
Ruch Chorzów – AKS Chorzów 4:2 (1:0, 1:1, 3:1)
Czesław Suszczyk 29, Eugeniusz Kubicki 97, 99, Henryk Alszer 118

Ruch: Szymkowiak – Bartyla, Cebula, Bujak, Suszczyk, Jacek, Skorupa (70 Jan Przecherka), E. Pohl, Alszer, Tim, Kubicki; trener: Ryszard Koncewicz.

 

16.09.1951 finał – stadion Wojska Polskiego w Warszawie
Ruch Chorzów – Wisła Kraków 2:0 (1:0)
Henryk Alszer 8, Jan Przecherka 83

Ruch: Szymkowiak – Bartyla, Cebula, Bomba, Suszczyk, Jacek, Jan Przecherka (84 Skorupa), Tim, Alszer, Cieślik, Kubicki; trener: Ryszard Koncewicz.

 


Gerard Cieślik odbiera trofeum Pucharu Polski.

 

MISTRZOWIE POLSKI 1951

 
Mecze
Gole
Henryk ALSZER
5
5
Henryk BARTYLA
5
 
Jerzy BOMBA
4
 
Augustyn BUJAK
1
 
Edward CEBULA
5
 
Gerard CIEŚLIK
4
5
Maksymilian GEBUR
1
 
Hubert JACEK
4
 
Eugeniusz KUBICKI
4
3
Bernard MORYS
1
 
Eugeniusz POHL
1
 
Jan PRZECHERKA
5
2
Jerzy SKORUPA
4
 
Czesław SUSZCZYK
5
2
Edward SZYMKOWIAK
3
 
Franciszek TIM
5
1
Ryszard WYROBEK
2
 

 Trener: Ryszard KONCEWICZ