Mistrzostwo Polski 1952

16 lis 1952 | 20:54

16 listopada 1952 r. „Niebiescy” zapewnili sobie siódmy tytuł Mistrza Polski! Zdecydował o tym bezbramkowy remis w drugim meczu barażowym z Polonią w Bytomiu. Pierwsze spotkanie chorzowianie wygrali aż 7:0!

Sezon ligowy 1952 rozpoczął się dopiero w sierpniu. Wcześniej rozgrywki były zawieszone z uwagi na przygotowania polskich sportowców do udziału w Igrzyskach Olimpijskich w Helsinkach. W naszej reprezentacji piłkarskiej znalazło się pięciu zawodników „Niebieskich”: Henryk Alszer, Ewald Cebula, Gerard Cieślik, Gerard Suszczyk i Edward Szymkowiak. Kluby, pozbawione najlepszych piłkarzy, rywalizowały w rozgrywkach o Puchar Związku Młodzieży Polskiej. Jednak nie cieszyły się one zainteresowaniem. Do „poważnego” grania powrócono w sierpniu 1952 r., po igrzyskach. Z racji tego, że nie było zbyt wiele czasu na przeprowadzenie rozgrywek w dotychczasowej formie, zdecydowano się na „szybkie” mistrzostwa. Ligowe drużyny podzielono na dwie grupy, w której rywalizowano każdy z każdym, mecz i rewanż. Zwycięzcy obu grup mieli zmierzyć się o tytuł w spotkaniach barażowych.

W grupie I razem z Ruchem (oficjalnie nazywanym wówczas Unią) rywalizowały: Cracovia (Ogniwo), Lech (Kolejarz) Poznań, Lechia (Budowlani) Gdańsk, AKS (Budowlani) Chorzów i Polonia (Kolejarz) Warszawa. W grupie II znalazły się: Polonia (Ogniwo) Bytom, Wisła (Gwardia) Kraków, Legia (CWKS) Warszawa, Wawel (OWKS) Kraków, Górnik Radlin i ŁKS (Włókniarz) Łódź. Przed rozpoczęciem sezonu „Niebiescy” poszukiwali trenera dla zespołu, lecz ostatecznie drużyną zaopiekował się najstarszy i najbardziej doświadczony piłkarz Ewald Cebula (od 1948 Edward).

Na początku rozgrywek grupowych chorzowianie grali „w kratkę”. Zaczęli od wyjazdowej porażki z Cracovią (0:1), następnie u siebie pokonali gdańską Lechię 4:1. Później boleśnie przegrali w Warszawie z Polonią (0:5), by tydzień później odkuć się w meczu derbowym z AKS-em (wyjazdowa wygrana 4:0). „Niebiescy” ustabilizowali formę i z pozostałych spotkań przegrali tylko jedno – w Poznaniu z Lechem. Ostatecznie Ruch zajął pierwsze miejsce w swojej grupie z punktem przewagi nad Cracovią. W grupie  II najlepsza okazała się Polonia Bytom, z którą chorzowianie mieli się zmierzyć o tytuł w dwumeczu.

Pierwsze spotkanie zaplanowano na niedzielę, 9 listopada. Mimo śnieżnej zawiei, na stadionie przy Cichej zjawiło się ponad 5 tysięcy widzów. Gospodarze zdołali odśnieżyć tylko jedną połowę boiska, dlatego zdecydowano się rozegrać jedynie spotkanie towarzyskie. Trwało ono niespełna 80 minut i zakończyło się remisem  2:2. Grę o tytuł przełożono na czwartek. Przy Cichej stawiło się tym razem około 25 tysięcy kibiców. „Był to najlepszy mecz w Polsce po wojnie, a gra niespotykana, nie tylko ze strony zwycięzców” – pisało o tym meczu „Życie Warszawy”. Ruch rozbił Polonię aż 7:0, a pierwsze skrzypce w ekipie „Niebieskich” grał Gerard Cieślik, który zdobył aż cztery bramki. Co ciekawe, pierwsze dwa gole tego meczu, autorstwa Henryka Alszera i „Gienka”, padły w przeciągu niespełna 60 sekund! „Koncertowa gra Cieślika i całej konstelacji gwiazd, jakie tworzyły Ruch, oraz świetna taktyka szczwanego lisa Cebuli spowodowały, że w pojedynku rutyny z młodością ta pierwsza dała pokaz doskonałego mistrzostwa” – zachwycała się prasa.


13.11.1952 – I mecz barażowy o Mistrzostwo Polski
Ruch Chorzów – Polonia Bytom 7:0 (3:0)

Bramki: Henryk Alszer 21, Gerard Cieślik 21, 35, 50, 58, Jan Przecherka 55, Norbert Bochenek 82

Ruch: Wyrobek – Gebur, Bartyla, Bomba, Suszczyk, Siemierski, Jan Przecherka, Cebula, Alszer, Cieślik (60 Bochenek), Kubicki; trener: Ewald Cebula.


 

Gerard Cieślik w ataku na bramkę Polonii Bytom w pierwszym meczu barażowym o mistrzostwo Polski. „Niebiescy” wygrali aż 7:0, a legendarny „Gienek” strzelił 4 bramki.
 
 
Trzy dni później, 16 listopada, odbyło się spotkanie rewanżowe. Choć losy tytuły, po chorzowskim pogromie, były już przesądzone, na stadion w Bytomiu przyszło aż 35 tysięcy widzów, by podziwiać najlepszych piłkarzy w kraju. Mecz zakończył się bezbramkowym remisem, który ostatecznie postawił pieczęć na siódmym w historii i drugim z rzędu Mistrzostwie Polski dla Ruchu.
 

16.11.1952 – II mecz barażowy o Mistrzostwo Polski
Polonia Bytom – Ruch Chorzów 0:0

Ruch: Wyrobek – Gebur, Bartyla, Bomba, Suszczyk, Siemierski, Jan Przecherka, Cebula, Alszer, Cieślik, Kubicki; trener: Ewald Cebula.


 

MISTRZOWIE POLSKI 1952

 
MECZE
GOLE
Henryk ALSZER
12
4
Henryk BARTYLA
11
1
Norbert BOCHENEK
7
1
Jerzy BOMBA
3
 
Augustyn BUJAK
5
 
Ewald CEBULA
8
 
Gerard CIEŚLIK
12
11
Maksymilian GEBUR
7
 
Henryk HAJDUK
9
 
Eugeniusz KUBICKI
12
2
Zygmunt PIEDA
6
2
Eugeniusz POHL
3
 
Jan PRZECHERKA
11
4
Mieczysław SIEMIERSKI
9
 
Gerard SUSZCZYK
12
1
Edward SZYMKOWIAK
4
 
Franciszek TIM
2
 
Ryszard WYROBEK
10
 

Trener: Ewald CEBULA