Ruch Chorzów - Mistrz Polski 1974

Mistrzostwo Polski 1974

15 maj 1974 | 21:12

15 maja 1975 r. „Niebiescy” zdobyli jedenasty w historii tytuł Mistrza Polski! Zdecydował o tym bezbramkowy remis w spotkaniu z Zagłębiem Sosnowiec przy Cichej.

Do sezonu 1973/1974 Ruch przystępował jako wicemistrz Polski. Ambicją klubowych działaczy i drużyny był atak na pierwszą pozycję. Kilkuletnia już praca słowackiego trenera Michala Vicana (zatrudniony latem 1971 r.) miała przynieść efekt w postaci jedenastej „gwiazdki”.

„Niebiescy” zaczęli sezon imponująco. Na inaugurację pokonali przy Cichej Polonię Bytom 2:1. Następnie rozbili na wyjeździe Zagłębie Sosnowiec aż 6:0. Hat-trickiem zdobytym w niewiele ponad pół godziny popisał się Bronisław Bula. W 3. kolejce chorzowianie równie gładko poradzili sobie z ROW-em Rybnik wygrywając 4:0. Rundę jesienną Ruch zakończył na pozycji lidera z przewagą dwóch punktów nad drugą w tabeli Stalą Mielec. „Niebiescy” jesienią ponieśli w lidze tylko jedną porażkę. Dodajmy, że równolegle drużyna Vicana rywalizowała w Pucharze UEFA. Po grudniowym rozgromieniu Honvedu Budapeszt 5:0 „Niebiescy” awansowali do ćwierćfinału rozgrywek, jako pierwszy polski klub, gdzie los skojarzył ich z holenderskim Feyenoordem.


Twórca złotej drużyny Ruchu z lat 70. – słowacki trener Michal Vican.

Ruch rozpoczął wiosnę od dwóch remisów – przy Cichej z zespołem z Rotterdamu oraz w ligowym wyjazdowym starciu z Polonią Bytom. By lepiej przygotować się do rewanżu z Holendrami przełożono spotkanie drugiej wiosennej kolejki z Zagłębiem Sosnowiec na późniejszy termin. Mimo porażki w Rotterdamie „Niebiescy” zebrali sporo pochwał za grę i postawę w całych rozgrywkach. Chorzowian zaczęto wymieniać wśród najlepszych zespołów Europy. Po zakończeniu pucharowych występów można było skupić się na lidze. Najpierw Ruch podzielił się punktami z ROW-em, ale w następnej kolejce rozbił przy Cichej szczecińską Pogoń 5:0 (hat-trick Joachima Marxa), a tydzień później Górnika Zabrze 3:0! Po 27. kolejce „Niebiescy” prowadzili w tabeli z przewagą sześciu punktów nad Górnikiem, Legią i Wisłą. Ze względu na udział Polaków w niemieckim mundialu, rozgrywki ligowe sezonu 1973/1974 były wyjątkowe. Po 27. serii spotkań rywalizacja została przerwana i dokończona dopiero po mistrzostwach. Zanim jednak ligowcy udali się na odpoczynek, Ruch odrabiał jeszcze marcowe zaległości. 15 maja na Cichą przyjechało Zagłębie Sosnowiec, a „Niebieskim” potrzebny był punkt, by zapewnić sobie tytuł. Spotkanie nie było porywającym widowiskiem, jednak zakończyło się bezbramkowym remisem i w Chorzowie świętowano 11. mistrzostwo w historii.


15.05.1974 r.
Ruch Chorzów – Zagłębie Sosnowiec 0:0

Ruch: Czaja – Bajger, Ostafiński, Wyrobek, Drzewiecki, Maszczyk, Wasilewski, Bula (83 Herisz), Marx, Benigier, Kopicera; trener: Michal Vican.

Jedenastka „Niebieskich” przed decydującym starciem z Zagłębiem. Stoją od lewej: Marian Ostafiński, Zygmunt Maszczyk, Piotr Czaja, Marian Wasilewski, Konrad Bajger, Józef Kopicera i Joachim Marx. Poniżej: Jerzy Wyrobek, Jan Benigier, Piotr Drzewiecki i Bronisław Bula. 


W szerokiej kadrze, która miała przygotowywać się do pierwszego po wojnie udziału w światowym czempionacie, znalazło się pięciu świeżo upieczonych mistrzów Polski – Jan BenigierJózef KopiceraJoachim MarxZygmunt Maszczyk i Marian Ostafiński. Do RFN ostatecznie pojechał tylko Maszczyk„Zyga” wystąpił we wszystkich siedmiu meczach „Orłów Górskiego” na mundialu – w każdym wychodził w podstawowej jedenastce. Przypomnijmy, że Polacy zostali wówczas trzecią drużyną świata!

Po powrocie z mistrzostw dokończono rozgrywki ligowe oraz rozegrano półfinały i finał Pucharu Polski. Najpierw „Niebiescy” uporali się z Górnikiem Zabrze, a w grze o trofeum pokonali na stadionie Wojska Polskiego w Warszawie miejscową Gwardię 2:0, zdobywając tym samym drugi w historii krajowy puchar.

 

MISTRZOWIE POLSKI 1974 

Zawodnicy
Mecze
Gole
Konrad BAJGER
30
 
Jan BENIGIER
28
9
Józef BON
27
3
Bronisław BULA
29
10
Piotr CZAJA
29
 
Piotr DRZEWIECKI
28
 
Jerzy FABER
7
1
Piotr HELLEBRAND
1
 
Stefan HERISZ
22
4
Józef KOPICERA
28
6
Jacek KUROWSKI
1
 
Ireneusz MALCHER
5
 
Joachim MARX
26
13
Zygmunt MASZCZYK
29
3
Marian OSTAFIŃSKI
30
2
Henryk PLUTA
1
 
Marian WASILEWSKI
11
1
Albin WIRA
2
 
Jerzy WYROBEK
24
 

Trener: Michal VIČAN                                + 1s